Nasz własny ogród

Zakładanie i pielęgnacja

Nasz własny piękny ogród

krzewy ogrodowe kwiaty w ogrodzie trawnik Ogród ziołowy

Skalniaki

Ogrodowe skalniaki od wielu już lat są bardzo popularne w naszym kraju. Nie bez przyczyny – to duża ozdoba każdego ogrodu. Jak zatem założyć skalniak?

Skalniaki przydomowe - jak zbudować samemu

Jeszcze kilkanaście lat temu skalniaki były budowane raczej w klasyczny sposób, niewiele było tu miejsca na nowe rozwiązania. W dzisiejszych czasach jednak pojawia się coraz więcej trendów, nowoczesnych form i kształtów. Tylko od naszej wyobraźni i kreatywności zależy, jak będzie prezentował się nasz własny skalniak. Za budowę przydomowego skalniaka najlepiej zadbać się w miesiącach wiosennych – wówczas bowiem rośliny będą miały czas na aklimatyzację i wzrost przed czasem upałów. Bardzo wygodnym rozwiązaniem będzie zakup roślin na skalniak w doniczkach – wówczas ich sadzenie będziemy mogli przeprowadzić o dowolnej porze.

Bardzo istotną kwestią jest wybór odpowiedniego miejsca na skalniak – wystawa wschodnia będzie tutaj najlepsza. Pamiętajmy również o tym, że nasza kompozycja musi pasować do reszty ogrodu – skalniak powinien bowiem stanowić dekorację, a nie całkowicie odrębny twór. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór lokalizacji, gdzie występuje naturalne wzniesienie terenu bądź niewielkie jego zagłębienie. Warto pomyśleć także o tym, by nasz przydomowy skalniak znajdował się blisko miejsca, gdzie chętnie i często w ogrodzie wypoczywamy – by cieszył oczy. Nie poleca się raczej budowania go w samym środku zielonego zakątka. Taki skalniak wygląda bowiem bardzo nienaturalnie, nie komponuje się z resztą ogrodu. Warto pamiętać też, by w sąsiedztwie nie rosły wysokie drzewa, które zwyczajnie nasz skalniak zasłonią i dadzą mu zbyt wiele cienia.

Następnie zastanówmy się, jakie rośliny wybierzemy na przydomowy skalniak. Istnieje bowiem szereg gatunków i odmian, które sprawdzą się tutaj znakomicie. Warto zainteresować się bylinami zadraniającymi (choćby macierzanka piaskowa) czy niskimi krzewami iglastymi. Nasz skalniak będzie prezentował się wspaniale, gdy ozdobimy go jałowcem pospolitym, świerkiem białym czy kosodrzewiną. Krzewy liściaste także mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Przydomowy skalniak znakomicie udekorują wawrzyniec główkowy albo pigwowiec pośredni. Na silnie nasłonecznione zbocza odpowiednie będą juki oraz kosodrzewina. Jeżeli skalniak zbudujemy w miejscu zacienionym, wybierzmy pierwiosnki, barwinek pospolity lub porzeczkę alpejską.

Skalniaki z kamienia są najpopularniejsze - duże, polne głazy prezentują się bowiem naturalnie i wspaniale ozdabiają ogród. Idealnie także komponują się z roślinnością. Tradycyjny skalniak można także przekształcić we własną, oryginalną kompozycję z kilkunastu dużych kamieni. Bardzo ciekawie wyglądają one zwłaszcza na terenach płaskich. Są obsadzone roślinami, przestrzeń między nimi wypełnia zaś zwykle żwir lub pokruszone skały.

Zwyczajny skalniak można nieco zmodyfikować, zamieniając go w rodzaj murku obrośniętego roślinnością ogrodową. To rozwiązanie ciekawe i oryginalne – pamiętać jednak należy, by odpowiednio zadbać o stabilność naszego dzieła.

Założenie przydomowego skalniaka i pielęgnacja roślin, jakie w nim umieścimy, tylko pozornie wydają się trudne do wykonania. W rzeczywistości możemy pozwolić sobie na uroczą i niebanalną ozdobę ogrodu, nie wykonując przy tym wielu skomplikowanych czynności. Bowiem gdy zdecydujemy już, w jakim miejscu będzie znajdował się nasz skalniak i jakie rośliny go ozdobią, pozostaje już tylko zabrać się do dzieła. Pamiętajmy, że tylko od naszej inwencji twórczej zależy, jaki skalniak będzie umilał nam spędzone w ogrodzie chwile.

Własny ogród

Zadbany, własny ogród to magiczne miejsce dla każdego.
Warto więc poświęcić trochę czasu na właściwe zaprojektowanie.

Zapraszamy do współpracy

Polecamy usługi projektowania, zakładania i pielęgnacji ogrodów
Gwarantujemy terminowość i wysoką jakość wykonania.