Nasz własny ogród

Zakładanie i pielęgnacja

Krzewy ogrodowe i drzewka ozdobne

krzewy ogrodowe kwiaty w ogrodzie trawnik Ogród ziołowy

Krzewy ogrodowe

Trudno wyobrazić sobie ogród bez pięknych krzewów ozdobnych. Do wyboru mamy niezliczone ich gatunki – jak zatem dokonać trafnego wyboru?

Krzewy ogrodowe – jak wybrać najlepsze?

Wśród ogromnej ilości ogrodowych krzewów wyróżniamy wiele podgrup. Tylko od nas zależy, jakie z nich zostaną posadzone w naszym ogrodzie. Decydując się na zakup, nie możemy zapominać o tym, że krzewy ozdobne należy odpowiednio dobrać – duże znaczenie ma tutaj rodzaj gleby, poziom nasłonecznienia czy to, jakie rośliny znajdują się już w naszym ogrodzie.

Dużą popularnością cieszą się od lat iglaste krzewy ogrodowe. Trudno się dziwić, iż ten trend się utrzymuje – są one bowiem dość łatwe w pielęgnacji, a jednocześnie znakomicie zdobią ogród nawet w okresie zimowym. Cis pospolity, jałowiec wirginijski czy jodła górska – te gatunki wybierane są niezwykle często. To dobre rozwiązanie, kiedy chcemy, by w naszym ogrodzie królowała soczysta, intensywna zieleń. W dodatku te krzewy ozdobne dostępne są w niewygórowanych cenach, co także ma spore znaczenie.

Wielu klientów decyduje się jednak na zakup liściastych krzewów ogrodowych – głównie ze względu na to, iż w okresie wiosenno – letnim (a niekiedy także jesiennym) te krzewy ozdobne mają niezwykle okazałe kwiaty o intensywnym zapachu. Tutaj prym wiodą piękne azalie, forsycje czy magnolie gwiaździste. Decydując się na zakup tych gatunków krzewów ogrodowych, gwarantujemy sobie piękne kwiaty w naszym zielonym zakątku. Wiele osób jest wiernych lawendzie ze względu na jej wspaniały zapach.

W dużym ogrodzie z pewnością sprawdzą się w z powodzeniem berberysy, rokitniki wąskolistne bądź bardzo popularny w naszym kraju bez czarny. Te krzewy ozdobne mają raczej niewielkie wymagania, jeśli chodzi o warunki glebowe, szybko także się rozrastają.

Niektóre gatunki krzewów ogrodowych znakomicie nadają się do stworzenia gęstego żywopłotu, oddzielającego ogród choćby od sąsiedniej działki. Niezwykle często wybierany jest żywotnik zachodni oraz gęsty i efektowny bukszpan.

Na silnie słoneczne stanowiska poleca się zakup bielunia, irgi szwedzkiej lub jałowca chińskiego. W ten sposób zyskamy pewność, że mocne promienie nie sprawią, że nasze ozdobne krzewy będą nadmiernie wysuszone.

Osobną grupę ogrodowych krzewów stanowią te, które z powodzeniem znoszą duże zacienienie. W każdym niemal ogrodzie bowiem znajdują się miejsca, gdzie dociera mało słonecznego światła. Do takich zakątków idealnym wyborem będzie choćby kalina koralowa lub dereń biały. Tym gatunkom krzewów ozdobnych nie potrzeba wielu godzin działania słońca, by rosły i prezentowały się pięknie.

Krzewy ozdobne płożące także cieszą się w Polsce popularnością – może dlatego, że rozrastają się wręcz błyskawicznie. Dekoracyjne przez cały rok liście trzmieliny na pewno będą prezentować się idealnie w każdym ogrodzie. Warto także docenić zalety jałowca łuskowatego – ten krzew ogrodowy posiada dodatkową zaletę – bardzo dobrze rośnie w towarzystwie innych iglaków.

Wielu właścicieli ogrodów decyduje się na posadzenie krzewów ozdobnych posiadających owoce. Wspaniale prezentuje się irga szwedzka z drobnymi kuleczkami koloru czerwonego. Ognik szkarłatny to także dość chętnie wybierany krzew ogrodowy – połączenie ciemnozielonych liści z pomarańczowymi owocami wygląda wszakże doskonale.

Niektórzy posiadacze ogrodów przy zakupie krzewów ozdobnych kierują się innym wyznacznikiem – są to ciekawe, oryginalne liście. Na uwagę zasługuje tutaj z pewnością modrzewnica zwyczajna (nieczęsto spotykana w Polsce) lub ostrokrzew kolczasty (ten jest bardzo popularny).

Przed zakupem ogrodowych krzewów powinniśmy zadać sobie pytanie, na jakich ich cechach najbardziej nam zależy. Czy chcielibyśmy mieć w okresie letnim wspaniale pachnące kwiaty czy też bardziej zależy nam na intensywnie zielonej barwie liści? Może pragniemy, by krzewy ozdobne stały się po czasie pięknym, naturalnym żywopłotem?

Zdecydowanie jest w czym wybierać – na naszym rynku pojawia się bowiem coraz więcej oryginalnych i interesujących gatunków ogrodowych krzewów.

Własny ogród

Zadbany, własny ogród to magiczne miejsce dla każdego.
Warto więc poświęcić trochę czasu na właściwe zaprojektowanie.

Zapraszamy do współpracy

Polecamy usługi projektowania, zakładania i pielęgnacji ogrodów
Gwarantujemy terminowość i wysoką jakość wykonania.