Nasz własny ogród

Zakładanie i pielęgnacja

Nawadnianie ogrodu

krzewy ogrodowe kwiaty w ogrodzie trawnik Ogród ziołowy

Nawadnianie ogrodu

Prawidłowe nawadnianie ogrodu jest bardzo istotnym elementem pielęgnacji roślin i traw w ogrodzie. Jak sobie z tym poradzić?

Jak odpowiednio nawodnić swój ogród?

Pamiętajmy, iż odpowiednie nawodnienie ogrodu ma kluczowe znaczenie dla wyglądu i kondycji wszystkich znajdujących się w nim roślin. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które pozwolą kompleksowo zadbać o nasz zielony zakątek.

Niezwykle wygodnym i nietrudnym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu nawadniającego. Musimy jednak odpowiednio dobrać go do planu naszego ogrodu – by jak najlepiej spełniał swoją funkcję. Istotnym jest, aby woda od jej źródła aż do wylotu nie pokonywała zbyt długiej trasy. Nie zmniejszy się wówczas zanadto jej ciśnienie – nawadnianie ogrodu będzie zaś przebiegało w sposób wygodny i oszczędny.

Powinniśmy zdecydować, jakie zraszacze będą najodpowiedniejsze. Do wyboru mamy szereg rozwiązań – statyczne, ruchome czy mikrozraszacze. Dla właścicieli większych ogrodów doskonałym wyjściem będzie zamontowanie zautomatyzowanego systemu zawadniającego, zaopatrzonego w specjalny sterownik ( nazywany programatorem albo komputerem). To bardzo wygodne rozwiązanie oszczędzające czas.

Ciekawą opcją jest specjalistyczny czujnik wilgotności, który kontroluje poziom nawodnienia naszych roślin, zapobiegając zarówno ich wysychaniu, jak i nadmiernemu podlaniu. Możemy zdecydować się także na czujnik deszczowy – by w trakcie opadów nasze ogrodowe okazy nie były zbyt silnie nawodnione.

Nawadnianie kropelkowe cieszy się w naszym kraju dużą popularnością. Nie bez powodu – oznacza ono oszczędność zużywania wody nawet do 70 % w porównaniu do tradycyjnego podlewania. Przy jego instalowaniu niezbędny okazuje się reduktor ciśnienia wody.

Zanim zaczniemy projektować nasz własny system nawadniający, powinniśmy przeanalizować kilka kwestii. Ważne jest, jakich rozmiarów mamy ogród. Jeśli jest niewielki, czeka nas niewielki nakład pracy. Jeśli jednak rozciąga się ona na dużym obszarze, musimy podzielić go na kilka sekcji (każda sekcja posiadać będzie swój osobny typ nawadniania). To niezwykle istotne, wiadomym jest bowiem, że niektóre rośliny potrzebują niewiele wody, inne zaś muszą być podlewane często i obficie.

Wiele firm produkuje gotowe, kompleksowe systemy nawadniające do ogrodów – ich zakup to rozwiązanie niezwykle wygodne, pozwalające na oszczędność czasu. Można rzecz jasna popracować samodzielnie i rozplanować cały układ zraszający – jest to jednak zalecane raczej dla osób posiadających nieco wiedzy w tym temacie. Pamiętajmy, aby zwrócić szczególną uwagę na oszczędzanie wody, wygodę oraz funkcjonalność naszego systemu nawadniającego ogród. Tylko wówczas bowiem będzie on w stu procentach spełniał swoją rolę. Minęły już bowiem czasy, gdy byliśmy zdani na samodzielne podlewanie naszych roślin z konewką czy też wiadrem wody. Producenci wszak zadbali o to, by stworzyć systemy nawadniające do każdego typu ogrodu.

Ceny ich są niezwykle zróżnicowane, warto jeszcze przed zakupem zorientować się w ofertach. Internet oraz katalogi okażą się tutaj z pewnością niezwykle pomocne i pomogą każdemu ogrodnikowi w dokonaniu właściwego wyboru. Fachowcy w tej branży też z pewnością świetnie nam doradzą.

Pamiętajmy, że bez odpowiedniego rozwiązania w kwestii nawadniania ogrodu możemy narazić nasze rośliny na nadmierne wysuszenie bądź przelanie – a do tego zapewne dopuścić nie chcemy. Dlatego wybór nawodnienia do ogrodu to kwestia kluczowa, byśmy mogli cieszyć się idealnym wyglądem naszego zielonego zakątka!

Własny ogród

Zadbany, własny ogród to magiczne miejsce dla każdego.
Warto więc poświęcić trochę czasu na właściwe zaprojektowanie.

Zapraszamy do współpracy

Polecamy usługi projektowania, zakładania i pielęgnacji ogrodów
Gwarantujemy terminowość i wysoką jakość wykonania.