Nasz własny ogród

Zakładanie i pielęgnacja

Nasz własny piękny ogród

krzewy ogrodowe kwiaty w ogrodzie trawnik Ogród ziołowy

Ogrody ziołowe

Warto stworzyć sobie nawet niewielki ogród ziolowy jeżeli tylko mamy trochę wolnej, nasłonecznionej przestrzeni. Zioła pieknie pachną i są dodatkiem do potraw.

Ogród ziołowy – jak stworzyć idealny?

Do Polski wkroczyła moda na zdrowy styl życia, połączony z racjonalnym odżywianiem. Dlatego też wiele osób decyduje się na stworzenie u siebie ogrodu ziołowego. Ogród ziołowy ma same zalety – z jednej strony kusząco pachnie i pięknie wygląda, z drugiej zaś posiada niezwykłe walory użytkowe – dzięki niemu możemy dodawać do potraw zdrowe i smaczne zioła.

Mogłoby wydawać się, iż trudno jest założyć u siebie ogród ziołowy – nic bardziej mylnego! By mieć wspaniałe zioła w ogrodzie, nie potrzeba zbyt wiele pracy ani specjalistycznej wiedzy. Na początek powinniśmy zastanowić się jednak, jakie zioła lubimy najbardziej i takie właśnie ulokować w naszym ogrodzie ziołowym. Wszystko bowiem zależy od naszych indywidualnych preferencji i upodobań.

Musimy znaleźć spokojne, słoneczne miejsce – w takim bowiem nasze ogrodowe zioła będą czuły się najlepiej, rosnąc w błyskawicznym tempie i wytwarzając swój niezwykły aromat. Projekt ogrodu ziołowego to naprawdę prosta sprawa – można uporać się z tym bardzo szybko.

Istotną kwestią jest także odpowiednia pielęgnacja naszego ogrodu ziołowego. Nie możemy bowiem zapominać o podlewaniu – systematycznym, ale nie przesadnym. Zioła bowiem nie mogą stać w wodzie, wówczas będą marnieć w oczach. Jeśli zaś chodzi o nawożenie, najlepszy i najzdrowszy będzie kompost z własnego ogrodu. Możemy także posługiwać się nawozami naturalnymi. Bardzo istotną kwestią jest przycinanie poszczególnych okazów z naszego ogródka ziołowego. Nie możemy bowiem dopuścić do nadmiernego rozrostu ziół i ich kwitnienia.

Gdy posiadamy niewielką ilość miejsca, możemy zdecydować się także na ogród ziołowy w pojemnikach. Pamiętajmy jednak, by donice były odpowiednich rozmiarów. Przydadzą się na pewno beczki, ocynkowane wiklinowe koszyki czy skrzynki po warzywach – te dodatkowo wprowadzą do naszego ogrodu ziołowego nieco tajemniczości i romantyzmu. Co najczęściej wybierane jest do przydomowych ogrodów ziołowych? Zdecydowanie prym wiodą tutaj melisa, mięta, tymianek czy rozmaryn. Pojawia się też bazylia, oregano i szczypiorek. Pietruszka i szałwia również hodowane są w niejednym ogrodzie ziołowym. W tym przypadku wszystko zależy od naszych własnych preferencji – tego, jakie zioła najbardziej nam odpowiadają.

Ogród ziołowy jest bardzo prosty do założenia, a jednocześnie nie ma szczególnych wymagań co do pielęgnacji. Dlatego mogą z powodzeniem założyć go nawet początkujący adepci ogrodnictwa. Wystarczy tylko nieco miejsca, chęci i zapału. Sadzonki ziół możemy kupić w wielu sklepach ogrodniczych, w dodatku w niewygórowanych cenach. Warto zwrócić uwagę, by wyglądały zdrowo, dorodnie i aby nie były nadmiernie przerośnięte.

Nie można zapominać także o nieocenionych właściwościach ziół na nasze zdrowie. W tym celu wykorzystujemy całe rośliny lub ich fragmenty (nasiona, liście, kwiaty). Warto zatem, by w naszym ogrodzie ziołowym posadzić te egzemplarze, które mogą dodatkowo wpłynąć pozytywnie na stan naszego zdrowia.

Zioła z powodzeniem zastępują także szkodliwą dla nas sól – warto zatem używać ich jak najczęściej. Gdy wyhodujemy je we własnym ogrodzie ziołowym, będziemy mieć pewność, że są one w stu procentach naturalne i zdrowe, bez obaw możemy zatem cieszyć się ich wyjątkowym smakiem i aromatem.

Podkreślmy raz jeszcze, iż z założeniem ogrodu ziołowego bez problemu poradzi sobie każdy. Co więcej – nie wymaga to zbyt dużego nakładu pracy, gdy tylko zakupimy interesujące nas sadzonki, spokojnie uporamy się z zadaniem nawet w jeden dzień. I już niebawem będziemy mieć ogromną satysfakcję z posiadania własnego ogrodu ziołowego!

Własny ogród

Zadbany, własny ogród to magiczne miejsce dla każdego.
Warto więc poświęcić trochę czasu na właściwe zaprojektowanie.

Zapraszamy do współpracy

Polecamy usługi projektowania, zakładania i pielęgnacji ogrodów
Gwarantujemy terminowość i wysoką jakość wykonania.