Nasz własny ogród

Zakładanie i pielęgnacja

Nasz własny piękny ogród

krzewy ogrodowe kwiaty w ogrodzie trawnik Ogród ziołowy

Rośliny i kwiaty ogrodowe

Na naszym rynku dostępnych jest coraz więcej rodzajów i gatunków roślin ogrodowych i kwiatów. Jak łatwo wybrać odpowiednie?

Wybór roślin ogrodowych

Zapewne wiele osób zastanawia się, jakie rośliny wybrać do swojego ogrodu by prezentował się on idealnie. Ze względu na ich ogromne zróżnicowanie powinniśmy najpierw zadać sobie pytanie, jaki ogród chcemy stworzyć. Czy marzymy o tym, by dominowały w nim duże drzewa czy wolimy raczej niskie krzewy? Czy pragniemy hodować zioła i warzywa czy jednak skupiamy się na ozdobnych roślinach ogrodowych? Gdy to przeanalizujemy, z pewnością będzie nam łatwiej podjąć odpowiednią decyzję.

Nie bez znaczenia jest także fakt, czy posiadamy dużo czasu i chęci na pielęgnację roślin ogrodowych. Gdy mamy już doświadczenie i praca w ogrodzie jest naszym hobby, możemy zdecydować się na rośliny bardziej wymagające. Kiedy jednak wiemy, że nasze umiejętności są niewielkie i posiadamy raczej skąpą wiedzę w temacie, wówczas wybierzmy rośliny ogrodowe, którym nie trzeba poświęcać zbyt dużej ilości czasu i uwagi.

Na początek warto rozważyć, jakie trawy i byliny mogłyby się znaleźć w naszym ogrodzie – to bowiem podstawa. Te rośliny ogrodowe zwykle nie mają wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o warunku glebowe oraz stopień nasłonecznienia, dlatego nawet początkujący ogrodnicy nie powinni mieć z nimi problemów.

Bardzo popularne są pnącza – ze względu na to, iż dzięki nim łatwo stworzyć w ogrodzie atmosferę sprzyjającą relaksowi, dodać mu nieco tajemniczości. Jaśmin lub róża ( do wyboru mamy około 200 gatunków) to rośliny ogrodowe wybierane przez wiele osób.

Istotnym elementem wielu ogrodów są także drzewa i krzewy – zarówno iglaste, jak liściaste. Głóg, irga czy leszczyna – te z pewnością warto wybrać. Wielbicielom iglaków z pewnością przypadną do gustu cisy, jałowce bądź modrzewie- te rośliny ogrodowe cieszą się nieustającą popularnością ze względu na efektowny wygląd oraz niezbyt duże wymagania glebowe. Jeśli chodzi o ich pielęgnację, nawet początkującym nie powinna ona stwarzać większych problemów.

Wraz z modą na zdrowy styl życia i naturalne produkty pojawiło się w naszym kraju wiele ogrodów warzywno – ziołowych. Warto pomyśleć o tym, że i u nas prócz ozdobnych roślin ogrodowych mogą pojawić się ogórki, rzodkiewka czy aromatyczna mięta. Tego typu uprawa naprawdę nie jest trudna, przynosi zaś wiele satysfakcji. Pielęgnacja tych roślin ogrodowych na pewno nie przysporzy kłopotu nawet osobom, które posiadają niewielką wiedzę w temacie.

Wiele osób nie wyobraża sobie ogrodu bez barwnych kwiatów – dlatego te rośliny ogrodowe z pewnością nigdy nie przestaną cieszyć się w Polsce popularnością. Gatunków i rodzajów ich są tysiące, zatem jedynie od naszych indywidualnych preferencji zależy to, na jakie się zdecydujemy. Warto przeanalizować, czy wolimy kwiatowy kobierzec w jednym kolorze czy bardziej podoba nam się wielobarwny, nieco romantyczny wygląd ogrodu – w zależności od tego bowiem wybierzemy upragnione rośliny ogrodowe. Nie bez znaczenia jest również fakt, jak wiele czasu i energii możemy poświęcić na ich pielęgnację. Niektóre rośliny ogrodowe bowiem mają spore wymagania i nieodzowna jest tu duża wiedza, inne zaś, mówiąc potocznie, zdają się rosnąć w oczach – podczas gdy właściciel ogrodu może pozwolić sobie na błogi odpoczynek.

W wyborze idealnych roślin ogrodowych należy kierować się własnym gustem i preferencjami. Warto jednak skorzystać także z rad fachowców, którzy podpowiedzą, czy wybrany przez nas gatunek będzie odpowiedni i czy jego pielęgnacja nie przysporzy nam trudności.

Zakup wymarzonych roślin ogrodowych to bowiem pierwszy krok ku temu, byśmy mogli w niedalekim czasie cieszyć się z posiadania uroczego zielonego zakątka!

Własny ogród

Zadbany, własny ogród to magiczne miejsce dla każdego.
Warto więc poświęcić trochę czasu na właściwe zaprojektowanie.

Zapraszamy do współpracy

Polecamy usługi projektowania, zakładania i pielęgnacji ogrodów
Gwarantujemy terminowość i wysoką jakość wykonania.