Nasz własny ogród

Zakładanie i pielęgnacja

Nasz własny piękny ogród

krzewy ogrodowe kwiaty w ogrodzie trawnik Ogród ziołowy

Trawniki

Zadbany trawnik to jeden z najważniejszych elementów ogrodu idealnego. Jak sprawić, by prezentował się znakomicie?

Trawnik idealny - to bardzo proste!

Każdy właściciel ogrodu pragnie, by jego trawnik wyglądał niczym z reklamy – by był soczyście zielony i perfekcyjnie przystrzyżony. Jednak by osiągnąć spektakularny efekt, należy wiedzieć, jak odpowiednio założyć trawnik, a potem w należyty sposób go pielęgnować.

Trzeba pamiętać, że praca nie kończy się na posianiu trawy i podlaniu jej. Należy bowiem zadać sobie nieco więcej trudu, by cieszyć się trawnikiem idealnym. Podstawowy punkt to analiza rodzaju gleby. Od tego zależy bowiem, czy będziemy musieli dodatkowo zastosować żwir, ziemię kompostową czy torf. Teren pod trawnik należy rzecz jasna oczyścić z kamieni, śmieci oraz liści. Gleba powinna być pozbawiona tego typu zanieczyszczeń.

Kolejnym krokiem na drodze do posiadania idealnego trawnika jest przekopanie terenu. Musimy bowiem zmiękczyć glebę i wymieszać jej poszczególne warstwy. Następnie musimy zdecydować, czy wybieramy klasyczny wysiew trawy czy też decydujemy się na użycie specjalnych, gotowych rolek. Oczywiście oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy – jedynie po ich dokładnym przeanalizowaniu możemy podjąć decyzję, co zastosujemy do założenia naszego własnego zielonego trawnika.

Nie możemy rzecz jasna zapomnieć o regularnym podlewaniu – tylko wówczas bowiem nasz trawnik osiągnie pożądaną kolorystykę, będzie wyglądał świeżo i naturalnie. Pierwsze koszenie możemy wykonać wówczas, kiedy źdźbła osiągną wysokość co najmniej 8 cm. Nie należy zabierać się za to wcześniej, bo wówczas możemy naszemu trawnikowi jedynie zaszkodzić i sprawić, że będzie wysychał – a przecież nie o taki efekt nam chodzi.

Właściwa pielęgnacja trawnika to także odpowiednie jego nawożenie. Skomponowane ze starannie wyselekcjonowanych składników preparaty zawierają bowiem mnóstwo niezbędnych składników odżywczych. Dzięki ich stosowaniu soczysta zieleń naszego ogrodowego trawnika będzie łatwa do osiągnięcia.

Jeszcze przed założeniem trawnika warto udać się po fachową poradę do specjalisty czy choćby skonsultować się z pracownikiem sklepu ogrodniczego. Należy bowiem zadbać w odpowiedni sposób o każdy szczegół, by nasz trawnik był niczym piękny zielony kobierzec. Musimy sprawdzać na bieżąco, czy na jego powierzchni nie pojawiają się nieestetyczne plamy, chwasty czy kopce ziemi, by móc w porę radzić sobie z tego typu problemami. Dość często zdarza się także, iż w najbardziej uczęszczanych miejscach warstwa trawnika wyciera się – wówczas teren można przekopać i wyrównać lub poddać go aeracji, czyli napowietrzaniu.

Wielu osobom z pewnością wydaje się, że założenie własnego idealnego trawnika to coś, co przekracza ich możliwości. Nic bardziej mylnego! Należy tylko we właściwy sposób rozplanować wszelkie prace, zastanowić się, czy trawę wolimy wysiewać czy też rozłożyć w ogrodzie gotowe rolki. Jeżeli nie zapomnimy o niezbędnych zabiegach pielęgnacyjnych i będziemy na bieżąco kontrolować stan naszego trawnika – z pewnością będzie on wyglądał idealnie.

Wszak odpowiednio zadbany, równo przycięty i soczyście zielony trawnik to podstawowa rzecz w każdym przydomowym ogrodzie. Wbrew pozorom jego pielęgnacja wcale nie musi być przykrym obowiązkiem – dzięki zastosowaniu praktycznych, nowoczesnych rozwiązań dbanie o trawnik stać się może przyjemnością i naszym nowym hobby.

Pamiętajmy tylko, by w odpowiednim do tego czasie wykonać wszystkie niezbędne prace. Warto bowiem podkreślić raz jeszcze, że założenie trawnika w ogrodzie i jego pielęgnacja wcale nie są trudnym, wymagającym specjalistycznej wiedzy zadaniem. Z pewnością każdy jest w stanie sobie z tym poradzić, by po niedługim czasie cieszyć się z posiadania przepięknego trawnika, na który wszyscy sąsiedzi będą spoglądać z zazdrością i podziwem!

Własny ogród

Zadbany, własny ogród to magiczne miejsce dla każdego.
Warto więc poświęcić trochę czasu na właściwe zaprojektowanie.

Zapraszamy do współpracy

Polecamy usługi projektowania, zakładania i pielęgnacji ogrodów
Gwarantujemy terminowość i wysoką jakość wykonania.