Nasz własny ogród

Zakładanie i pielęgnacja

Nasz własny piękny ogród

krzewy ogrodowe kwiaty w ogrodzie trawnik Ogród ziołowy

Żywopłoty i Krzewy na żywopłoty

Żywopłot to niezwykle istotny element wielu ogrodów. Na jaki się zdecydować? Jakie rośliny wybrać? Jak odpowiednio przycinać i pielęgnować żywopłot?

Żywopłoty – jak pielęgnować je odpowiednio?

Wiele osób doceniło już rozliczne zalety żywopłotu, decydując się na niego w swym ogrodzie. Pozwala na stworzenie intymnej, miłej atmosfery, pozwala odgrodzić nasz ogród od sąsiedniego, tłumi nieco hałas. Poza tym zadbany żywopłot najzwyczajniej w świecie cieszy oczy.

Przeanalizujemy zatem, jakie rośliny nadają się na żywopłot idealny. Pamiętajmy, że może on zostać stworzony zarówno z roślin iglastych, jak i liściastych – zależy to od naszych indywidualnych preferencji i gustu.

Doskonale sprawdzi się grab pospolity – ma małe wymagania w zakresie gleby czy nasłonecznienia, dobrze znosi także mrozy. Buk pospolity także stanie się wspaniałym żywopłotem – jego gładkie, zielone lub bordowe liście z pewnością będą prezentowały się w naszym ogrodzie znakomicie. Berberys – ten krzew także świetnie się sprawdzi. Bardzo dobrze znosi cięcie. Wiele osób wybiera także ognik szkarłatny. Ten gatunek jednak nie lubi być przycinany, najlepiej prezentuje się w roli żywopłotu naturalnego, o nieregularnych kształtach. Jeśli chodzi o rośliny iglaste, prym wiedzie cis pospolity, mogący rosnąć nawet w miejscu o dużym zacienieniu. Żywotnik zachodni także staje się żywopłotem w licznych ogrodach – zapewne ze względu na jego szybki wzrost i łatwość przycinania. Bukszpan wieczniezielony oraz bluszcz pospolity również warto wybrać. Pielęgnacja żywopłotu wbrew pozorom nie jest sprawą trudną i skomplikowaną. Kluczowa kwestia to oczywiście regularne jego przycinanie. Należy robić to przynajmniej dwa razy w ciągu roku – najlepszy czas na to to przełom lipca i sierpnia oraz jesień.

Pamiętajmy, iż tylko od nas zależy, jaki kształt będzie miał nasz ogrodowy żywopłot. Kulisty, o przekroju trójkąta lub trapezu – każdy z nich może stać się wspaniałą ozdobą posesji.

Czym ciąć żywopłot? Możemy zdecydować się na nożyce ręczne bądź klasyczny sekator sporych rozmiarów – te sprawdzą się raczej w niewielkich ogrodach. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zakup narzędzi elektrycznych bądź spalinowych – wówczas praca nad pielęgnacją żywopłotu będzie łatwiejsza.
Na co jeszcze zwrócić uwagę? Pielęgnacja żywopłotów to rzecz jasna także odpowiednie ich nawożenie. Najlepiej sprawdzi się tutaj klasyczny, naturalny i ekologiczny kompost. Wystarczy rozłożyć go wokół roślin w miesiącach wiosennych ( warstwa około 5 cm). Możemy wybrać również jeden z wielu dostępnych na rynku nawozów do żywopłotów. Najlepiej jest zdecydować się na nawożenie 3 razy w roku. Wówczas nasz żywopłot przez cały czas będzie prezentował się znakomicie. Najbardziej dogodne miesiące to kwiecień, czerwiec i koniec lipca.

Nie możemy zapominać oczywiście o regularnym podlewaniu naszego żywopłotu – w przeciwnym razie bowiem będzie wysychał. Najistotniejszym jest stałe dostarczanie wody roślinom młodym, w pierwszych latach po ich posadzeniu.

Zadbany żywopłot z pewnością stanie się wspaniałą wizytówką naszego ogrodu. Oprócz walorów typowo użytkowych liczą się bowiem także względy estetyczne. Gdy poświęcimy nieco czasu i energii, możemy nadal naszemu żywopłotowi najbardziej wymyślne i oryginalne kształty ( jak choćby serce, brama, grzyb, labirynt). To od naszej wyobraźni zależy, jaki żywopłot ozdobi nasz ogród. Gdy nie zapomnimy także o odpowiedniej pielęgnacji, nawożeniu oraz podlewaniu, na pewno będzie wyglądał perfekcyjnie. Pamiętajmy zatem, że nie trzeba wcale wiele pracy, by móc cieszyć się idealnym żywopłotem przez wiele lat!

Własny ogród

Zadbany, własny ogród to magiczne miejsce dla każdego.
Warto więc poświęcić trochę czasu na właściwe zaprojektowanie.

Zapraszamy do współpracy

Polecamy usługi projektowania, zakładania i pielęgnacji ogrodów
Gwarantujemy terminowość i wysoką jakość wykonania.